LOUTH & DISTRICT INDOOR BOWLS CLUB

The restaurant is open to non-members as well as club members. Available for functions. Please contact club for more information.

CLUB KNOCKOUT FINALS RESULTS

FRIDAY 17TH APRIL 6.30pm

MENS TRIPLES

J. DARLEY, B.ROBINSON,
M. LEVERTON

19-13

A.MUSSON, H.PUTLAND,
E. JENSON

LADIES FOURS

J. HOLDSWORTH, P. COWLING,
G. LEVERTON, J. DRACASS

15-19

W. WHITE, C. KELLY,
L. WOODS, V. SHERRY

2 BOWL SINGLES

R. DENT

21-18

S. DENT

SATURDAY 18TH APRIL 9.45am

LADIES TRIPLES

S. STAINTON, W. BLYTH,
A. ASHWOOD

13-18

M.LEGGETT, S. PAGE,
V. SHERRY

MEN'S PAIRS

J. DARLEY, B. ROBINSON

16-24

H. PUTLAND, T. MUSSON

SATURDAY 18TH APRIL 6.00pm

MIXED PAIRS

A. DENT (Snr) & S. PAGE

20-17

A.WATSON, W. BLYTH

LADIES OVER 55 SINGLES

J. BRASSINGTON

11-21

B.TRUE

MIXED TRIPLES

H. PUTLAND, T. MUSSON,
P. COWLING

7-19

A & M LEGGETT,
A. WILLOUGHBY

SUNDAY 19TH APRIL 9.45am

MIXED FOURS

A. WATSON, W. BLYTH,
V. WHITE, W. WHITE

16-15

J. DARLEY, B. ROBINSON,
J. HOLDSWORTH, J. DRACASS

LADIES OPEN SINGLES

V. SHERRY

21-10

B. TRUE

MEN'S OPEN SINGLES

R. DENT

21-15

A. DENT (Jnr)

SUNDAY 19TH APRIL 2.00pm

MEN'S FOURS

J. DARLEY, B. ROBINSON,
M. LEVERTON, R. DENT

7-20

C. MATTHEWS, S. DENT,
S. REESON, A. DENT (Snr)

MAIDEN PAIRS

B. CULHAM, B. CULHAM

19-20

M. WADE, D. WADE

LADIES PAIRS

S. STAINTON, W. BLYTH

13-20

V. SHERRY, L. WOODS

SUNDAY 19TH APRIL 6.00pm

2 BOWL PAIRS

H. PUTLAND, T. MUSSON

14-19

A. DENT (Snr), A. DENT (Jnr)

MONDAY 20TH APRIL 6.30pm

MEN'S OVER 60 SINGLES

A. DENT (Snr)

19-21

T. MUSSON

 
MENíS OPEN SINGLES

4 bowls.†† First player to score 21 shots wins.No time limit.

First player named to provide a marker.

 

FIRST ROUND

1

Russell Dent

w/o - 0

Paul Dent

2

David Warren

15 - 21

Vic White

3

Simon Dent

14 - 21

Horace Cope

4

John Williams

11 - 21

Jonathan Darley

 

SECOND ROUND

5

Dave Roper

19 - 21

Harry Putland

6

Mike Leverton

22 - 8

Trevor Brassington

7

Tony Musson

w/o - 0

Andy Cave

8

John Welsh

11 - 21

Andy Leggett

9

Keith Kelly

13 - 23

Russell Dent

10

Allan Dent, Senior

21 - 13

Vic White

11

Alan Dent, Junior

w/o - 0

Horace Cope

12

Derek Woodforth

11 - 21

Jonathan Darley

 

THIRD ROUND

13

Harry Putland

13 - 21

Russell Dent

14

Mike Leverton

21 - 17

Allan Dent , Senior

15

Tony Musson

19 - 21

Alan Dent, Junior

16

Andy Leggett

19 - 21

Jonathan Darley


SEMI FINALS

Russell Dent

21-10

Mike Leverton

Allan Dent Jnr

21-12

Jonathon Darley

 

 

MENíS OVER 60 SINGLES

4 bowls.First player to score 21 shots wins.No time limit.

First player named to provide a marker.

 

FIRST ROUND

1

Keith Kelly

8 - 22

Tony Musson

2

Paul Radford

9 - 21

Allan Dent, Senior

3

Alan Oldroyd

4 - 21

Harry Putland

4

Trevor Brassington

0 Ė w/o

Malcolm Hewson

 

SECOND ROUND

4

Dave Roper

21 - 15

Malcolm Hewson

5

John Welsh

8 - 21

Tony Musson

6

Horace Cope

17 - 21

Allan Dent, Senior

7

Vic White

17 - 21

Harry Putland


SEMI FINALS

Dave Roper

20-21

Allan Dent Snr

Tony Musson

21-20

Harry Putland



MAIDEN PAIRS

SEMI-FINAL

1

B & B Culham

25-14

Pearce & Bailey


FINAL

 

M & D Wade

vs

B & B Culham

 

 

UNDER 25ís SINGLES

Not being played

Only 1 entry (Russell Dent)

 

 

MENíS PAIRS(4 bowls)

††††††††††† PRELIMINARY ROUND

 

A.Oldroyd & P Jacklin

12-11

M.Hewson & K. Stamford

 

FIRST ROUND

1

A. Oldroyd & P. Jacklin

0 Ėw/o

R.Dent & A.Dent, Jnr

2

D.Woodforth & J.Williams

6 - 26

D.Roper & M. Leverton

3

A.Dent, Snr & C. Matthews

16 - 10

H.Cope & J. Welsh

4

D. Evans & S. Dent

20 - 15

V.White & K. Kelly

5

A.Leggett & A.Willoughby

w/o - 0

A.Cave & B. Peterson

6

P.Radford & A. Powell

7 - 18

A.Watson & D.Warren

7

N.Stocks & D. Wise

7 - 17

J.Darley & B. Robinson

8

H.Putland & A. Musson

15 - 10

D.Stringer & B. Mountain

 

SECOND ROUND

9

R. Dent & A. Dent Jnr

15-10

A. Leggett & A. Willoughby

10

D. Roper & M. Leverton

23-17

A. Watson & D. Warren

11

A. Dent Snr & B. Taylor (sub)

9-18

J. Darley & B. Robinson

12

D. Evans & S. Dent

13-21

H. Putland & A. Musson

 

SEMI FINALS

R. Dent & A. Dent Jnr.

17-23

J. Darley & B. Robinson

D. Roper & M. Leverton

23-26

H. Putland & A. Musson

 

 

MENíS TRIPLES(3 bowls)

FIRST ROUND

1

Darley, Robinson, Leverton

24 - 8

Williams, Mountain, Woodforth

2

A.Dent Jnr, R.Dent, S.Dent

10 -13

A.Dent, Snr, Matthews, Ledgerwood

3

Musson, Jensen, Putland

29 - 5

Radford, Powell, Beckett

 

SEMI FINALS

Watson, Hewson, Stamford

11-14

Darley, Robinson, Leverton

A. Dent Snr, Matthews, Ledgerwood

11-21

Musson, Jenson, Putland

 

 

MENíS FOURS (2 bowls)

FIRST ROUND

 

Watson, Cope,
Willoughby, White

23 - 12

Roper, Warren, Mountain, Stamford

 

SEMI FINALS

Watson, Cope,
Willoughby, White

9-23

Darley, Robinson,
R.Dent, Leverton

Musson, Jensen,
Putland, Welsh

13-22

A.Dent, Snr, S. Dent
Reeson, Matthews

 

 

MIXED PAIRS(4 bowls)

FIRST ROUND

1

A & M Leggett

1 - 22

Darley & Holdsworth

2

Mountain & Draper

8 - 30

A.Dent & Page

3

T & J Brassington

14 - 15

Roper & J. Jacklin

4

Cope & Stones

16 - 10

Pearce & Stanley

5

K & C Kelly

19 - 14

M & G Leverton

6

V & W White

30 - 5

D & S Woodforth

7

Watson & Blyth

23 - 6

Stringer & Chambers

8

Radford & Sherry

13 - 17

Putland & Cowling

 

SECOND ROUND

9

Darley & Holdsworth

8 Ė 16

A Dent Snr & Page

10

Roper & J. Jacklin

18 - 17

Cope & Stones

11

K & C Kelly

11 - 13

V & W White

12

Watson & Blyth

19 - 16

Putland & Cowling

 

SEMI FINALS

A.Dent Snr &Page

24-15

Roper & J. Jacklin

V & W White

8-19

Watson & Blyth

 

 

MIXED TRIPLES (3 bowls)

FIRST ROUND

1

J.Darley, B.Robinson, J.Holdsworth

16-11

B.Mountain, R. Tear, B. Shufflebotham

2

A.Watson, W.Blyth, S.Stainton

11-23

H.Putland. A.Musson, P.Cowling

3

K & C Kelly, J. Welsh

12-11

A.Dent, Snr, S. Dent, S. Page

4

D.Roper, B & V Sherry

9-15

A & M Leggett, A. Willoughby

 

SEMI FINALS

J. Darley, B. Robinson, J. Holdsworth

7-20

H. Putland, A. Musson, P. Cowling

K & C Kelly, J. Welsh

13-16

A & M Leggett, A. Willoughby

 

 

MIXED FOURS (2 bowls)

SEMI FINALS

Darley, Robinson, Holdsworth, Dracass

22-21

K & C Kelly, M & D Wade

Roper, Stainton, Jacklin, Stanley

15-18

Watson, Blyth, V & W White

 

 

2-BOWL OPEN SINGLES

Played under EBF rules.

First player to score 21 shots wins.No time limit.

First player named to provide a marker.

FIRST ROUND

1

A.Dent, Junior

21 - 10

Brenda True

2

Harry Putland

21 - 17

Allan Dent, Snr

3

Paul Dent

0 Ė w/o

Simon Dent

 

SECOND ROUND

4

David Warren

13-21

Horace Cope

5

Russell Dent

22-15

A. Dent Jnr

6

John Welsh

17-21

Harry Putland

7

Keith Kelly

18-21

Simon Dent

 

SEMI FINALS

Horace Cope

18-21

Russell Dent

Harry Putland

12-21

Simon Dent

 

 

2-BOWL OPEN PAIRS

Played under EBF rules

FIRST ROUND

1

Watson & Blyth

11-18

Darley & Robinson

2

White & Draper

0-w/o

A.Dent Snr & A Dent Jnr

3

K & C Kelly

10-23

Oldroyd & Parkin

 

SECOND ROUND

4

Oldroyd & Jacklin

5-28

Cope & Southwell

5

R.Dent & S. Dent

14-19

Putland & Musson

6

Stocks & Armitage

13-19

Darley & Robinson

7

M & G Leverton

19-20

A. Dent snr & A. Dent jnr

 

SEMI FINALS

Cope & Southwell

6-20

Putland & Musson

Darley & Robinson

12-21

A. Dent snr & A. Dent jnr

 

 

LADIES OPEN SINGLES

4 bowls.First to 21 shots wins.No time limit.

First player named to provide a marker.

FIRST ROUND

1

Val Sherry

w/o - 0

Liz Draper

 

SEMI FINALS

Margaret Leggett

13-21

Val Sherry

Brenda True

21-12

Jean Brassington

 

 

LADIES OVER 55s SINGLES

2 bowls.First to 21 shots wins.No time limit.

First player named to provide a marker.

SEMI FINALS

Liz Draper

0-w/o

Jean Brassington

Brenda True

21 - 15

Val Sherry

 

 

LADIES PAIRS

FIRST ROUND

1

Stainton & Blyth

15-14

Stanley & Rayner

2

White & Ashwood

12-13

Sherry & Woods

3

Leggett & Page

0-w/o

Draper & Smith

 

SEMI FINALS

Holdsworth & Cowling

7-32

Stainton & Blyth

Sherry & Woods

24-15

Smith & Hillier

 

 

LADIES TRIPLES

FIRST ROUND

1

White, Stones, Woods

12-9

Holdsworth, Cowling, Leverton

 

SEMI FINALS

White, Kelly, Woods

10-27

Stainton, Blyth, Ashwood

Leggett, Page, Sherry

16-9

Bailey, Stanley, Smith

 

 

LADIES FOURS

SEMI FINALS

Holdsworth, Cowling,
Leverton, Dracass

20-18

Stainton, Blyth,
Ashwood, Norman

White, Stones,
Woods, Sherry

22-19

Bailey, Stanley,
Smith, Utnage

 

 

 

 

 



 


Birch Road LOUTH Lincolnshire LN11 8DU 01507 609227  |  LOUTH & DISTRICT INDOOR BOWLS CLUB